SGK borç sorgulama

Bu yazımızda sizlere SGK borç sorgulama işlemlerini anlatmadan önce yine sizlere belirtmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bu anlamda sigorta kapsamında çalışan pek çok işinin sigorta sorgulaması yaparak çeşitli bilgilere ulaşabildiği günümüzde sigortaya ait borçların sorgulanması da büyük bir ilgi ve öneme sahiptir. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında hizmet vermeye çalışan pek çok işletme ve kurum, sigortalı işçi çalıştırmaktadır. Çalışan işçi ve ya hizmet erbabı kişilerin her ay düzenli olarak sigortalarının ödenmesi gerekir. Yani sigortalı çalışan herkesin emekli olmak için belirli bir miktar paranın Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılmış olması esas alınır.

Sigortalı olarak çalışan kişiler SGK sorgulama işlemleri yaparak emekli olmak için ne kadar borçlarının olduğunu öğrenebilmektedirler. SGK borç sorgulama işlemleri kişilerin aklına takılan pek çok sorunun cevabını verebilen bir sistem olduğu için çoğu kişi SGK borç sorgulama sistemini kullanmaktadır. Daha önce verilmiş olan SGK hizmet sorgulama sayfamızdan da dilerseniz hizmet sorgusu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

SGK borç sorgulama nasıl yapılır?

  1. Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında hizmet veren dairelere giderek vezne görevlisinin sorularına tam ve eksiksiz cevap vermeniz doğrultusunda size ve ya çalışanınıza ait SGK borç sorgulama işlemini yapabilirsiniz.
  2. Sigortalı bir kişi iseniz internet Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden sorgu türü olarak 4B sigorta ödemeleri bölümünü seçerek sorgu tipinize ait hangi sorgulamayı istiyorsanız belirleyip SGK borç sorgulama işleminde bulunabilirisiniz.
  3. İşveren olarak sorgulatma yapacaksanız sorgu türüne 4A işveren ödemelerini seçerek sorgu tipini belirleyip SGK borç sorgulama işleminde bulunabilirsiniz.
SGK Borç Sorgulama için Tıklayınız!

SGK borç sorgulama işlemleri sayesinde ne kadar gün sigortanızın yattığını, hangi zaman aralıklarında çalıştığınızı, emekli olmanıza ne kadar kaldığını ve daha pek çok şeyi öğrenmiş olursunuz. SGK borç sorgulama işlemleri sayesinde kişilerin genel borçlarını öğrenmesi ve o yönde bir çalışma yapmasını sağlamak amaçlanmıştır. Sigorta ödemeleri yapacak olan kişiler sorgulatma sayesinde ne kadar ödeme yapmaları gerektiğini bilmektedirler.

SGK değilde SSK sorgulama işlemleri yapmak isterseniz ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra TC ile SSK sorgulama veya farklı işlemlerden olan elektrik faturası sorgulama işleminin nasıl yapılacağını da sitemizden öğrenebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir