Yargıtay dosya sorgulama

Artık günümüzde birçok işlem eskiye nazaran çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunlara devletin en hantal kurumları da dahildir. Bu anlamda artık çok kolay bir şekilde Yargıtay dosya sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı size anlatmadan önce belirtmemiz gereken başka konular vardır.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yerel mahkemelerde alınan kararları tekrar inceleyerek, verilen kararların sağlık ve doğru kararlar olup olmadığını araştıran kurumu oluşturmaktadır. Bu yüzden Adliye Mahkemelerinde davası görülen, aile hukukundan, ticaret ve ceza hukukuna kadar her türlü mahkemenin kararının verildiği yer olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı çok büyük öneme sahiptir. Her mahkemeye ve duruşmaya ait dosyanın karara bağlanması için gönderildiği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı mahkemeniz ve ya dosyanız hakkında bilgi almak isterseniz yapmanız gereken ise Yargıtay Dosya Sorgulama işlemlerinde bulunmaktır.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gelen dosyalar ilk olarak belirli kriterlerden incelemeye alınır. Bu inceleme süresi ise değişiklik gösterebilir. Bütün ülke içerisinden gelen dava dosyaları için genel bir sıralama yapılır ve bu sıralamaya göre dönem dönem dosya incelemesi yapılır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı internet sitesi üzerinden dönem dönem ayrılarak incelenen dosyalar hakkında bilgilendirmeler yapılır.

İncelenen dosyaların herhangi bir karara bağlanıp bağlanmadığını öğrenmek içinse Yargıtay Dosya Sorgulama işlemlerinde bulunmak gerekir. Yargıtay dosya sorgulama işlemleri 4 farklı şekilde yapılabilmektedir.

Daire bilgileri ile Yargıtay dosya sorgulama

Yargıtay’a ait daire bilgileri girilerek dosyaya ait sorgulama yapılabilmektedir. İnternet üzerinden kısa bir işlemle dosya sorgulaması işlemi bu yolla yapılabilmektedir. Aşağıdaki butona tıklayarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Daire Bilgileri ile Yargıtay Dosya Sorgulama için Tıklayınız!

CB bilgileri ile Yargıtay dosya sorgulama

Yine internet üzerinden Yargıtay Cumhuriyet Basavcılığı (CB) bilgileri girilerek Yargıtay dosya sorgulama işlemi yapılabilmektedir, bu işlem için aşağıdaki butona tıklayınız.

CB Bilgileri ile Yargıtay Dosya Sorgulama için Tıklayınız!

İlk derece bilgileri ile Yargıtay dosya sorgulama

Yargıtay ilk derece bilgileri ile Yargıtay dosya sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemi aşağıdaki butona tıklayarak, gerekli bilgilerin doldurulması ile yapabilirsiniz.

İlk Derece Bilgileri ile Yargıtay Dosya Sorgulama için Tıklayınız!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resmi sitesi üzerinden dosya sorgulamasının yanında İlam Sorgu ve Tebliğname Sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir. Yargıtay dosya sorgulama işlemleri sayesinde pek çok kişi Yargıtay’a giden mahkemeleri ve sonuçlarını kısa sürede öğrenebilmektedir. Bu sistem kararların daha çabuk öğrenilmesini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir