SGK sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu her vatandaşın belirli bir karşılık ödeyerek devlet kurumlarından aldığı hizmetleri içeren bir yapısı vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsun olmasın ve ister çalışsın ister çalışmasın herkesin yararlanabildiği bu hizmetler hakkında zaman zaman bilgi sahibi olmayı gerektirir. Bu nedenle SGK sorgulama işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumundan yararlanan herkesin sık sık ziyaret ettiği uygulamalardandır.

SGK sorgulama işlemleri kişilerin sigortalarına ait bilgiler barındırdığı gibi ne kadar süre çalıştıklarını, tescil kaydı, ödemeler, emekli aylığı, gss tescil kaydı ve borç dökümü, hizmet bilgisi, emekli olmalarına ne kadar süre kaldığını ve sigortalarına dair pek çok şeyi öğrenmelerini sağlamaktadır. SGK sorgulamaları şu şekillerde yapılabilmektedir:

SGK sorgulama işlemi nasıl yapılır?

  1. Kişiler SGK ile ilgili akıllarına takılan konuları kendilerine en yakın SGK kurumuna giderek vezne görevlisine verdikleri bilgiler kapsamında öğrenebilirler.
  2. SGK’ya gidemeyen kişiler ise internet üzerinden SGK sayfasına girerek buradan istenen bilgilerin doğru ve tam bir şekilde doldurarak SGK sorgulama işleminde bulunabilirler. Ayrıca bilgilerin girilmesinden sonra sigorta tescil kaydı, emekliler için ve emeklilik süresini, aylığını öğrenmek isteyenler için emekli bölümü, hizmet bilgisi ve ödemeler bölümünden öğrenmek istedikleri bilgilere kolaylıkla ulaşabilirler.

SGK Sorgulama İşlemleri için Tıklayınız!
SGK sorgulama işlemlerinin internette görünmemesini isteyen kişiler ise Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine şahsen giderek dilekçe vermeleri gerekmektedir. SGK sorgulama işlemleri sayesinde kişiler emekli olmaya ne kadar kaldığını, hangi dönemler sigortalarının yattığını ve çalışmaya başladıkları süreyi öğrenebilmektedirler. Bu sayede kişilerin yapacakları işlemlerde ve geleceğe dair planlarında oluşacak sorunların önüne geçilmiş olabilmektedir. Kişilerin akıllarına takılan konular hakkında bilgi almaları sağlanarak hem zamandan hem de masraftan kar edilebilmektedir. Ayrıca sadece T.C. kimlik no ile SGK sorgulama işlemleri yapılabildiği için genç yaşlı herkesin hizmetine sunulmuş kullanımı kolay bir alan oluşturmaktadır. SGK sorgulama işlemlerinde karşılaşılan sorunlarda Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvurulabilmektedir.

3 Yorum

Yorum Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir