Domain sorgulama

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Domain nedir?

Domain, yeni bir alan adı olarak da bilinmektedir. Web sitesinin girişi için önemli bir adım olan domain açmak için kişisel ya da kurumsal bir isim verilebilmektedir. Yeni bir domain açmak için belirli isimler ile tescil ettirmek gerekmektedir. Yeni bir domain alabilmek için ne kadar erken davranırsanız o isim sizin olabilmektedir. İsmini belirlediğiniz domain için de bir web alan oluşturulması gerekmektedir. Yapılması gereken işlemler ise domain sorgulama işlemi yaparak yeni bir alan adı bulmak ve domain’i tescil ettirmek olacaktır.
Domain tescil işlemi

Yeni bir isim aldığınız domain’de tescil tarihi 1 ila 10 yıl arasında değişmektedir. Bu yılların dışında istenildiği takdirde de uzatılabilmektedir. Tescil tarihi bittiği zaman da web sitesinin yayını durdurulmaktadır. Tescil işleminde alan adı için en uygun uzantı “com”dur. İsmine ve uzantısına karar verdiğiniz bir alan adını almak için kayıt operatörüne girmek ve o operatörün sitesine üye olmak gerekmektedir. Daha sonra belirlenen domain sepete eklenir ve sahip bilgileri yazılarak ödeme işlemleri tamamlanır. Böylelikle domain’in alımı bitmiş ve tescil işlemleri halledilmiş olmaktadır.

Domain Sorgulama için Tıklayınız!

Domain nasıl alınır?

Domain sorgulama işlemi için ilk önce yukarıdaki butona tıklayınız. Bu sistem sayesinde domain sorgulama işlemi gerçekleştirilecek ve almak istediğiniz alan adını sorgulatmanız gerekmektedir. Aramak istediğiniz isimi açılan sayfadaki kutucuğa yazınız. Açılan kayıt bilgileri ile hangi domainin dolu ya da müsait olduğunu öğrenebilir ona göre tescil ettirerek sahibi olmaya hak kazanabilirsiniz.Daha sonra ise alacakları alan adının uzantısını belirlemeleri gerekmektedir. Bu uzantıların bazıları com, com.tr, biz, name, net, co, org, tv, web.tr, gen.tr olmaktadır. Aradığınız alan adı boştaysa bu alan adı uygulanabilir uyarısı alacaksınız. Size uygun gelen isimi uygun bulduğunuz uzantılı halini seçiniz. Uzantı işleminden sonra da seç butonuna tıklayarak alan adı sorgulama işlemi tamamlanmış olmaktadır. Üyelik işlemlerini gerçekleştirip, bilgileri girdikten ve ödeme işlemini yaptıktan sonra artık alan adı sizin. Siz de bir an önce alan adı almak istiyorsanız mutlaka domain sorgulama işlemi yaptırmalısınız.

Domain sorgulama işlemlerinde ve web sitesi oluşturma işlemlerinde ip adresleri sıkça kullanılır. İp nedir? bu konuda kapsamlı bilgiye ilgili sayfadan ulaşabilirsiniz.


“Domain sorgulama” için 8 cevap

 1. Aslı Atalay dedi ki:

  Bu sorgulamada bize ait bilgilerin çıkmaması mümkün mü?

 2. Orhan Can dedi ki:

  Sorgulama sitesi ingilizce, yabancı dilim olmadığından sorgulamayı yapamadım. Detaylı anlatım yaparsanız sevinirim, teşekkürler.

 3. Fazıl Tunç dedi ki:

  Orhan Can tr.godaddy.com adresine gidersen türkçe destekte veriyorlar, oldukça kaliteli bir site. teşekkürler.

 4. Ayşe Atik dedi ki:

  Nereden sorgulama yapacağımı bir türlü bulamamıştım. Sizin sayenizde istediğim bilgilere ulaştım. Teşekkür ederim.

 5. Nalan GARİBAN dedi ki:

  Godaddy dışında gönül rahatlığı ile sorgu yapabileceğimiz bi platform yok ne yazık ki. Nedeni ise sorgulattıktan hemen sonra site sahiplerinin bu işi yapanların furya edinmiş olması ve sorgulatanlarında domainlerini alması. Bende 1 yıldır Godaddyden sorgularımı yapar alırım gayet güvenilir.

 6. Hande Gülcan dedi ki:

  Domain sorgulama için genelde İHS kullanıyorum ve en saevdiğim güvenilir firmalardan da birisidir.

 7. Murat Bakırtaş dedi ki:

  Sayenizde nereden domain sorgulayabileceğimi buldum. Önce bir kaç farklı yazıya baktım fakat yararlı bulamadım. Çok teşekkür ederim.

 8. datakolay dedi ki:

  .download Domain Uzantısı Çıkıyor, .download Domain Sorgulama
  işlemini de eklerseniz sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir