KYK borç sorgulama

KYK  borç sorgulama işlemlerine geçmeden önce üniversite hayatına adım atan pek çok öğrencinin çok çeşitli şekillerde harcamaları olmaktadır. Hele ki başka bir şehirde okuma hayatına atılmış milyonlarca gencin öğrenimine devam etmesi için devlet tarafından verilen öğrenim kredileri yani KYK ödemeleri eğitim ve öğretime büyük bir katkı sağlamaktadır. Öğrenim süresi boyunca KYK ödemesi alan öğrenciler öğrenimleri bittikten sonra aldıkları ücreti tekrar ödeyebilmektedirler.

Katkı ve öğrenim kredisi borç sorgulama

KYK borç sorgulama işleminde kişilerin öğrenim durumları ve eğitim ve öğretime devam edip etmedikleri çok önemlidir. Yapılan aramada herhangi bir bilgiye rastlanmamasının nedenlerinden biri de öğrenimine devam eden kişilerin borç ödemesine ne zaman başlayacaklarını bilmemelerinden kaynaklanmaktadır.

  • Lisans ve ya önlisans öğrencileri, öğrenim süreleri bittikten 2 yıl sonra KYK borçlarını ödemeye başlarlar.
  • Lisans öğrenimini bitirdikten sonra hemen master yapmaya başlayan öğrenciler ise 4 yıl sonra KYK borçlarını ödemeye başlarlar.
  • Lisans ve ya master tamamlayan öğrenciler, doktora öğrenimine devam ederlerse doktora öğrenimi bittikten 2 yıl sonra KYK borçlarını ödemeye başlarlar.

KYK borçları olan herkesin KYK borç sorgulama işlemleri için Kredi Yurtlar Kurumundan ödeme planı gönderilmektedir. Ödeme planına göre kredi alınan sürenin yarısı kadar bir dönemde ve üçer aylık periyotlarla ödemeler gerçekleştirilir. Ödeme planı gelmeyen kişiler Kredi Ödeme Dairesine başvurmalıdırlar. KYK borç sorgulama işlemleri için Katkı Kredisi Geri Borç Sorgulama adresinden ve Kredi Yurtlar Kurumunu arayarak aklınızdaki soruları cevaplayabilirsiniz. KYK borç sorgulama işlemleri internet üzerinden daha kolay yapıldığı için çoğu kişi tarafından Kredi Yurtlar Kurumunun resmi sitesi tercih edilmektedir.

KYK Borç Sorgulama için Tıklayınız!

KYK borç sorgulama işlemleri için yukarıdaki butona tıklayınız. İstenilen bilgiler doğru ve eksiksiz olarak girildiğinde kişiye ait KYK öğrenim ve katkı kredisi borçları kolaylıkla ve kısa zamanda sorgulanacaktır.

Sitemizde farklı sorgulama işlemleride yapılabilmektedir. Elektrik borcu sorgulama gibi işlemleriniz için de ilgili sayfalara göz atabilirsiniz.

6 Yorum

Yorum Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir