KYK burs sorgulama

Öğrenciler KYK burs sorgulama konusuna geçmeden önce genel bir burslarla ilgili bilgilendirme yapmakta fayda var. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından belirlenen fiyatlarda öğrencilere verilen KYK burslarını almak için birinci şart T.C. (T.C Kimlik No sorgulama ile Türk Vatandaşı iseniz kimlik numaranızı öğrenebilirsiniz.) vatandaşı olmak ve yüksek öğrenim görmektir. Bunun yanı sıra lisans, önlisans, açıköğretim öğrencileri, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmemektedir)  Yüksek Lisans(Master ve Doktora yapanlar) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmemektedir) Vakıf Üniversitesi öğrencileri ile LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil alanlarında ilk 100’e girmeye hak kazanan öğrenciler, üniversite kontenjanından KYK’ya bildirilen öğrenciler, ülke adına milli müsabakalara katılan ve Milli olmuş Sporcu öğrenciler ile ikinci öğretim de okuyan öğrenciler burs imkanından yararlanma fırsatı bulmaktadır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun belirlediği şartlara göre bu burslar bazen de kesilmektedir. Bu durumlar ise şu şekildedir: Başarısız olma durumu, öğretim kurumundan kendi isteği ile ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılma cezası alması, izin alma, kayıt dondurma veya öğretim kurumunun kapatılması, kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezasının verilmesi, asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışma durumu ile kesin hükümle mahkum olması karşısında burs kesilmektedir.

Yüksek öğrenim gören öğrencileri desteklemek amacıyla verilen bu burslar, öğrencinin öğrenim süresi boyunca verilmektedir. Belirlenen başvuru şartlarına göre öğrenciler başvurularını yapmakta ve almaya hak kazanmaktadır.

Peki bursu almaya hak kazanan öğrenciler, KYK burs sorgulama işlemini nasıl yapacak?

KYK burs sorgulama işlemi de Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun internet sitesi üzerinden olmaktadır. KYK burs sorgulama işlemi için belirlenen koşullarda başvuru yapmak gerekmektedir.Aşağıdaki butona tıklamak kaydıyla KYK burs sorgulama işlemi için öğrenciler T.C. kimlik numaralarını ve site üzerinden verilen güvenlik kodunu girerek sorgulatma imkanı bulmaktadır.

TC ile KYK Burs Sorgulama için Tıklayınız!

E-Devlet ile KYK başvurusu sorgulama

Ayrıca Aşağıdaki butona tıklayarak E-Devlet üzerinden almış olduğun şifre ile giriş yaparak KYK burs başvuru sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi ile KYK Burs Sorgulama için Tıklayınız!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir