Plakadan araç sorgulama

Araba alırken kandırılmamak için çok dikkatli olunuz. Bunun için artık plakadan araç sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Bu nedenle sizlere bu yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vereceğiz. Ancak bunun için şunları bilmemiz gerekmektedir.

Plakadan araç sorgulamanın önemi

Bir yerden bir yere gidiş gelişlerimizde toplu taşıma araçlarından çok, kişisel araçların kullanımının arttığı günümüzde araç sorgulama işlemleri de büyük bir öneme sahip hale geldi. Tabi ki araçlarımızın bakımı, giderleri kadar araçlarımıza ait bilgilerde bizler için bilinmesi gerekli olan konulardan biri. Araçlarımız hakkında pek çok bilgiyi aklımızda tutamadığımız için araç sorgulaması yapmak imdadımıza yetişen çalışmalar arasında bulunuyor. Bizlerin nasıl ki T.C. kimlik numaraları varsa araçlarında aynı sistemin plakaya uygulandığını görebiliriz. Yani bir aracın plakası onun için her işlemde esas alınması gereken kodunu oluşturuyor. Bu yüzden sorgulama işlemlerinde de plakadan araç sorgulama işlemleri daha da öne çıkıyor. Plakadan araçlar hakkında pek çok bilgiye kısa zamanda erişilebiliyor. Bunun yanında plakalar sayesinde araca ait her türlü durum kolaylıkla saklanabiliyor ve kaydedilebiliyor.

Plakadan araç sorgulama işlemlerinde araçların bakımından, trafik içerisinde aldıkları cezalara kadar (araç ceza sorgulama hakkında farklı bir yazımızda var) pek çok bilgiyi öğrenmek mümkün. Peki plakadan araç sorgulama işlemleri nelerden oluşuyor?

Plaka ile yapılabilen sorgulamalar

  1. Plaka ile araç borç sorgulaması yapılabilmektedir.
  2. Plaka ile araç hasar sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.
  3. Plaka ile vergi sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.
  4. Plaka numarası ile araca ait muayeneler ve yapılacak muayenelerin tarihleri sorgulanabilmektedir.
  5. Plaka ile araç KASKO sorgulaması yapılabilmektedir.

Plaka ile araç sorgulama

Plakadan araç sorgulamak için Tıklayınız!

Plaka ile trafik cezası sorgulama

Plakadan EGM Trafik Cezası Sorgulamak için Tıklayınız!

Plakadan araç sorgulama işlemleri çok farklı şekillerde yapılabilmektedir. Plakadan araç sorgulama işlemi yapacak olan kişiler:

  1. Emniyet Müdürlüklerine giderek plakadan araç sorgulama
  2. İnternet üzerinden resmi siteler ve ya sorgulama hizmeti veren siteler aracılığı ile plakadan araç sorgulama işleminde bulunabilirler.
  3. Telefonla GSM operatörlerinin (turkcell, avea, vodafone) vermiş olduğu hizmetlerden biri olan sorgulama hizmetlerini kullanarak plakadan araç sorgulama işlemlerinde bulunabilirler.
  4. Ayrıca vergi dairelerinden plakadan araç sorgulama işlemleri kapsamında araca ait vergi ve ceza borçlarını da öğrenebilirler.

Sitemizde plakadan araç sorgulama yanı sıra tramer kaydı sorgulama gibi işlemleriniz içinde bilgi edinebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir