Araç hasar kaydı ve tramer sorgulama

Tramer sorgulama aslında araçların kayıtlarını almaktadır. Ancak her aracın yerine sadece kaza yapan veya hasar kaydı bulunan araçların kayıtları tutmaktadır. Halka açık bir sistem olan tramer sorgulama işlemi için internet üzerinden veya sms yolunu kullanabilirsiniz. Tramer sorgulama işleminin birçok alt başlığı vardır. Bunlardan bazıları kasko poliçe, trafik poliçe, tehlikeli madde ve tüpgaz poliçe sorgulama sistemleri gibidir.

Araç sahibi olan tüm vatandaşların bakması gereken tramer sorgulama yöntemi ile aracınız daha önceden kaza yapmış mı ya da hasar tespit kaydı var mı diye bakabilirsiniz. Tüm vatandaşlara açık bir uygulama olan tramer sorgulama işlemi aracınızın geçmişini görüntülemektedir. Aracınızın sizden önceki sahibinin aracınıza bir işlem yaptırdığı zaman görme şansınızın bulunduğu bu tramer sorgulama işleminde tüm kayıtlar tutulmaktadır.

Araç hasar kaydını nasıl öğrenirim?

Tramer sorgulama işlemi çok basit bir işlemdir. Tek yapmanız gereken ve en yaygın olarak kullanılan tür 5664’e kısa mesaj atmaktır. Üstelik tüm operatörlerden kısa mesaj atma hakkı tanınmaktadır. Bu kısa mesaj işlemi sayesinde aracınızın hasar kaydını öğrenebilirsiniz. Aracınızın hasar, poliçe veya kaza gibi bilgileri tek bir kısa mesaj sayesinde cep telefonunuza anında gelmektedir. Bu işlem için belirli bir ücret tarifesi de vardır. Bunlar ise şu şekildedir:

SMS ile araç hasar kaydı ve ceza sorgulama fiyatları

  • Hasar tespiti için 4 TL
  • Tutanak tespiti için 4 TL
  • Trafik sorgulama için 4 TL
  • Kasko sorgulama için 4 TL
  • Mağdur tespiti için 4 TL

SMS ile cepten tramer sorgulama nasıl yapılır?

Hasar tespitini sorgulamak için aracınızın plakasını yazmanız, kaza tespit tutanağını sorgulatmak için KTT yazıp bir boşluk bırakarak plakanızı yazmanız, poliçe bilgilerinizi sorgulatmak için TRAFIK veya KASKO yazıp bir boşluk bırakarak plakanızı yazmanız ve son olarak mağdur bilgisi sorgulama işlemi için MAĞDUR yazıp bir boşluk bırakarak T.C. Kimlik numaranızı 5664’e göndermeniz yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir