SRC sorgulama

Günümüzde SRC sorgulama işlemlerini herkes yapamaz. Çünkü SRC belgesi almak için ticari araç kullanmak gerekmektedir. SRC belgesinin ilk şartı ise başvuru yapmaktır. SRC belgesini sadece kullanabilecek şoförler almaktadır. SRC belgesinin yanı sıra ayrıca ehliyet belgesini ve psikoteknik raporunu da almak gerekmektedir. Bu mesleki yeterlilik belgeleri olarak adlandırılan SRC belgesi e-devlet sistemi üzerinden takip edilmektedir.

Bu belgeyi alabilmek için ilk aşama başvuru yapmak gerekmektedir. SRC belgesi almak için yaptığınız başvuruda size gönderilen kartınız elinize ulaşmış olması ya da başvuru işlemleriniz için SRC sorgulama işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. SRC sorgulama işlemi yapmak için de e-devlet’in internet adresi üzerinden işleminizi yapabilir, SRC belgesini almaya hak kazanma durumunuza bakabilirsiniz.

E-Devlet ile SRC sorgulamak için Tıklayınız!

E-devlet sisteminden SRC sorgulama

SRC sorgulama işleminde öncelikle e-devlet şifreniz ile e-devlet’in internet adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Sorgulama işlemi için e-devlet şifrenizi almadıysanız eğer en yakın PTT şubelerinden 1 TL karşılığında temin edebilirsiniz. Bu işlem sonrasında da sistemde oluşturulan e-hizmetler bölümünden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı‘nın alt seçeneğinde bulunan asıl anlamı SRC sorgulama sayfası olan mesleki yeterlilik belgesi sorgulama seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Mesleki Yeterlilik Sorgulama sayfası üzerinden de kişisel bilgileriniz istenmektedir. Bu istenilen kişisel bilgileriniz de nüfus cüzdanınızın seri numarası ile nüfus cüzdanınızın numarası ve T.C. kimlik numaranızdır. Bu bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girdikten sonra SRC sorgulama yapabilir ve bilgilerinize bakabilirsiniz. SRC sorgulama sistemi içerisinde “geçerli” ifadesini görmeniz gerekmektedir. Eğer bu ifadeyi görüyorsanız SRC belgesini almaya hak kazanmışsınız anlamına gelmektedir. Yine sistem üzerinde “postada” ifadesi varsa hemen ibarenin altında bulunan posta barkodunu PTT’nin kayıtlı posta takibi sayfası üzerinden yazdıktan sonra belgenizin takibini internet üzerinden yapabilirsiniz. Eğer tüm kişisel bilgilerinizi girdikte sonra sistemde yer alan bilgilerinizi göremiyorsanız Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile bağlantı kurarak iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Yorum Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir