Menu

Araç ceza sorgulama

Aracınızın ceza alıp almadığını sorgulamak için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı‘nın resmi internet sitesi üzerinden araç ceza sorgulama işlemini yapabilirsiniz (Alt bölümlerde direk olarak bağlantı verilecektir.Ulaştırma Bakanlığı sitesinde gezmeden direk ilgili sayfaya alt kısımları inceleyerek ulaşabilirsiniz.). Araç ceza sorgulama işleminize baktıktan sonra internet üzerinden kredi kartı ile cezanızı ödeme imkanına da sahip olabilirsiniz.

Araç ceza sorgulama işlemi e-devlet sitesi üzerinden olduğu gibi birçok siteden de yapılabilmektedir. Her site üzerinden hemen hemen aynı bilgilerin istendiği bu işlemde amaç cezanızın miktarını göstermektir.

Araç ceza sorgulama işlemi sırasında istenen belgeler

Araç ceza sorgulama işlemi sırasında istenilen bilgiler; T.C. kimlik numarası, plako no, özel plaka durumu, vergi kimlik numarası ve tescil tarihidir. Eğer aracınızın tescil tarihini bilmiyorsanız bu bilginizi de internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Tüm bu bilgilerinizi girdikten sonra tamam butonuna tıklayarak aracınızın ceza miktarını ve motorlu taşıt vergi cezası hakkında bilgi alabilirsiniz. İnternet üzerinde de ceza miktarını ödeme işlemi yapabilirsiniz. Ancak sadece anlaşmalı bankalardan yapılan bu ödeme işlemi için şu bankalar tercih edilmektedir:

Vergi dairesi ile araç vergi borcu sorgulama

Araç Cezası Sorgulamak için Tıklayın!

Plaka ile araç ceza sorgulama:

Plakadan araç sorgulamak için Tıklayınız!

Plaka ile araç trafik cezası sorgulama:

Plakadan EGM Trafik Cezası Sorgulamak için Tıklayınız!

Araç cezası ödenebilen Bankalar

Anlaşmalı Kartlar:

  • AKBANK Axess, Fish, Wings ve Citi Axess kredi kartları
  • Garanti VISA ve MasterCard, DenizBank, ING, Şekerbank BONUS
  • HSBC VISA ve MasterCard
  • Tüm Halkbank VISA ve MasterCard
  • Tüm Vakıfbank, VISA ve MasterCard
  • İş Bankası VISA ve MasterCard, ING ve Ziraat MAXIMUM
  • Tüm TEB Bonus, VISA ve MasterCard
  • Tüm FİNANSBANK VISA ve MasterCard
  • Tüm BANK ASYA VISA ve MasterCard

Aracınızın muayene öncesi cezası olup olmadığı öğrenebilmek adına istenilen bilgilerin yanı sıra sadece plakanızı girerek de araç ceza sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Tüvtürk’ün randevu sistemi ile form doldurarak araç sorgulama işlemini yaptıktan sonra ceza miktarınızı öğrenebilirsiniz.

Yalnız tüm araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, araç cezalarını asla geciktirmemektir. Çünkü geciken cezalar faizlenerek araç sahiplerine çok pahalıya mal olmaktadır.

Yazımıza benzer olarak alttaki işlemlerin nasıl yapıldığını da sitemizden öğrenebilirsiniz:

Yorum Yapın

Exit mobile version